دانستنی ها

انواع سنگ فیروزه

1- فيروزه عجمى: سنگ باطله ندارد و به رنگ آبى پر رنگ است. با ارزشترين نوع فيروزه است و به صورت گرد يا بیضی تراش داده مى شود.

2- فيروزه شجرى: همراه با باطله است. پس از تراش سنگ باطله به صورت شاخه اى نمايان مى گردد. اين نوع فيروزه را به صورت هاى گرد، بيضوى، اشکى و چهارگوش مى تراشند.

3- فيروزه چغاله سفيد: بیشتر شبیه گچ می باشد این نوع فیروزه گرد تراش داده میشود وبرای احیا کردن کاربرد دارد

4- فيروزه سبز علفی: اين نوع فيروزه نامرغوب بوده و به رنگ سبز کمرنگ ديده مى شود. در صورتى که قطر آن بيشتر باشد، به آن فيروزه دو بهرى نيز مى گويند.

5- فيروزه توفال رنگين: شبيه فيروزه شجرى است اما با سنگ باطله کمتر.

6- فيروزه توفال نيم رنگ: همان فيروزه توفال رنگين اما روشن تر است. زيرا کاتيون Cu+2 در شبکه بلورى به طور کامل وجود ندارد.

7- فيروزه نرم یا نرمه: به دانه هاى خيلى ريز فيروزه که براى زينت دادن اشيا به کار مى رود (فیروزه کوب) گفته مى شود.

8- فيروزه درشت: به سنگهاى نسبتا درشت فيروزه که خرد نشده اند و رگه دارند، گفته مى شود.

9- فيروزه خاکه: اين نامگذارى در معدن مرسوم است. اين نوع سنگ باطله ندارد و خالص است. به ابعاد مختلف و کروى در داخل رگه هاى بشدت دگرسان و خرد شده و به رنگ آبى روشن تا تيره يافت مى شود و بسيار گرانبهاست.

10- فيروزه گل کاسنى: به فيروزه سبز پررنگ بسیار زیبا  متمايل به خاکسترى گفته مى شود. دليل رنگ آن، وجود کاتيون Fe+2 در ساختمان آن است.

کانال پایتخت فیروزه
برچسب ها

سعید فولادوند

سعید فولادوند ساکن معدن فیروزه علیا ، عاشق تکنولوژی های جدید مثل واقعیت های مجازی،موبایل و لپ تاپ طراح وبرنامه نویس اندروید، ادمین سایت پایتخت فیروزه telegram:@saeed_3250

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن